sobota, 25 maja 2013

Prawie jak Brera. Alfa Romeo 159

Alfa Romeo 159 może się podobać, przednia część nadwozia jest bardzo podoba do bardziej sportowej Alfy, jaką jest Alfa Brera.

159tka to typowy sedan, aż nadto poprawny. Jedynym minusem to brak miejsca dla wysokich pasażerów siedzących na tylnej kanapie i cena. Bo akurat ta Alfa nie traci zbyt szybko na wartości. Ceny używanych modeli zaczynają się co prawda od ok 20 tys, ale warte uwagi dopiero od 35 tys.
Ciekawym silnikiem na którego warto poświęcić trochę uwagi, jest wysokoprężny motor o pojemności 2.4 litra, generujących całkiem przyzwoite 200KM. Alfa z takim silnikiem może dawać jeszcze więcej frajdy z jazdy niż słabsze jednostki, które były oferowane. Co prawda, ta moc nie bierze się z nieba, a silnik potrafi swoje spalić, średnio ok. 8 litrów oleju napędowego na 100km zadowoli każdego, kto ma pod maską 200KM.

Ciekawe co z awaryjnością tego auta? Odpowiadam, że jest dobrze! W rankingach bezawaryjności Alfa Romeo 159 zawierała pozycje w pierwszej piątce najbardziej bezawaryjnych aut. Co chyba jest bardzo wymowne, a sama Alfa próbuje zerwać stereotyp "kapryśnej Włoszki".

Podsumowując, polecam, jednakże trzeba być uważnym podczas zakupu, 159tka to bardzo popularny model, jednakże sama sylwetka i niektóre silniki kuszą do szybszej jazdy, czego wynikiem są częste oferty auta na rynku wtórnym, które niestety są kolizjach.

sobota, 18 maja 2013

Więcej niż poprawny. Fiat Bravo II

Fiat Bravo II generacji to udane auto, nie da się tego ukryć. Auto pojawiło się w polskich salonach 21 kwietnia 2007 roku, można je było nabyć z kilkoma wersjami benzynowymi i wysokoprężnymi, na uwagę tutaj zasługą dwie z wyżej wymienionych, silnik benzynowy o pojemności 1.4litra i mocy aż 150KM oraz wysokoprężna jednostka o pojemności 2.0 litrów i mocy 165KM. Obie jednostki to rzędowe, czterocylindrowe i turbodoładowane motory. 
Aby bardziej usportowione Bravo II uwidoczniło swój pazur, warto było dokupić pakiet stylizacyjny "Sport" w którego skład wchodziły m. in. aluminiowe obręcze o średnicy 17", a la kubełkowe fotele, nakładki na pedały i elektroniczna szpera.

Bravo II generacji to także dobry wybór dla przeciętnej polskiej rodziny, nadwozie typu hatchback występujące tylko w odmianie pięciodrzwiowej jest przestronne i praktyczne. Jedynie wysocy pasażerowie będą narzekać na niedobór miejsca na tylnej kanapie.

Ceny używanych modeli Bravo zaczynają się od 25tys i ciągle spadają, minusem Fiata jest bardzo szybka utrata wartości co okazuje się plusem przy zakupie auta z drugiej ręki.

Podsumowując, moim zdaniem Fiat Bravo jest wart uwagi i zakupu a slogan "Bravo dla kierowcy" jest zasadny, gdy sprawimy sobie właśnie takie autot.

sobota, 4 maja 2013

Nieśmiertelna. Opel Astra F

Któż z nas nie pamięta Opla Astry I generacji, która była naprawdę bardzo dobrym modelem, nie licząc małej(dużej) wpadki Opla, ponieważ ochrona antykorozyjna a ściślej jej brak, tak bardzo zniechęcił kierowców do zakupu tego auta i kolejnych generacji Astry.

Osobiście byłem posiadaczem Opla Astry i mogę stwierdzić z doświadczeń, że auto było mało awaryjne, silniki o stosunkowo niskich mocach były trwałe, przebiegi powyżej 300tys nie były wielkim wyczynem. Co warto dodać, że moja Astra, która była garażowana nie miała kłopotów z rdzą.

Na szczególną uwagę, zasługuje Astra GSI, w której ukrywał się silnik o pojemnośco 2.0 litra i mocy 150KM (lub słabszej 130KM). Obie jednostki dawały sporo frajdy z jazdy, godna polecenia jest słabsza jednostka, z powodu mniejszej awaryjności. Taki "sportowy" model można już kupić od 6-7tys zł, jest to całkiem fajny hot hatch za rozsądne pieniądze!

Osobiście polecam.